Exploring High-Performance Steel: EN 10025 S355J2G3 Plate and EN 1 4116 Stainless Steel Sheet
EN 10025 S355J2G3 plate is definitely a go-to option if you are considering a construction project. It is a known fact that among the S355 family of variants, this steel has one of the highest minimum yield strengths of 355 MPa and very good impact resistance even at subzero temperatures. Plates can be as thin as 6 mm and as thick as 300 mm and even 3, 000 mm wide. Some of the major use cases involve bridges, heavy-duty machinery, offshore structures, etc. Engineering and fabrication folks of Dammam and Riyadh cities mostly rely on well-known suppliers listed at pipingmaterial.sa in order to get certified plates that comply with EN 10025-2 standards.
On the other hand, EN 1.4116 Stainless Steel Sheet is used where corrosion resistance is required without any sacrifice in strength and other mechanical properties. Being a martensitic stainless steel, it generally has 0.15% carbon and 12, 14% chromium. Such combination results in high hardness while still providing some corrosion resistance. Suppliers in Jeddah and Al Khobar stock sheets in these grades with thicknesses ranging from 0.5 mm to 12 mm. This thickness selection is well suited for automotive, aerospace, and even chemical industries. Buyers have access to the leading partners via pipingmaterial.sa and can thus rest assured that their procurements fully meet EN 1 4116 standards.
Αναζήτηση
Κατηγορίες
Διαβάζω περισσότερα
άλλο
Toilet Seats Market Outlook, Growth, Trends, Size, and Segmentation Insights
"Executive Summary Toilet Seats Market: Growth Trends and Share Breakdown The global toilet...
από Akash Motar 2026-01-16 14:33:23 0 733
Networking
Competitive Analysis of Executive Summary Aquatic Herbicides Market Size and Share...
από Ksh Dbmr 2025-10-03 09:04:17 0 3χλμ.
Ενεργός
Market Overview The global Organic Personal Care Market is witnessing strong growth as consumers...
από Sameer Shewale 2026-05-07 11:29:45 0 163
άλλο
Refractories Industry Trends 2026: Market Growth from 59.61 Million Tons at 3.93% CAGR